Održane dve radionice u okviru projekta COMMHERITOUR u Naučno-tehnološkom parku

U okviru projekta „Modeli zasnovani na zajednici za održivu valorizaciju zanatstva u oblasti kulturnog nasleđa u cilju unapređenja privredne i turističke performanse udaljenih područja Dunavskog regiona – COMMHERITOUR“, 26. i 27. maja 2025. godine, održane su dve radionice u prostorijama Naučno-tehnološkog parka u Novom Sadu.
Na prvoj radionici, 26. maja 2025. godine, predavanje na temu „Istorija i tradicija staparskog ćilimarstva“ održala je prof. dr Katarina Nikolić s Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd, rekavši tom prilikom da tradicija staparskog ćilimarstva traje duže od dva veka. Pored toga, dala je osvrt na motive staparskog ćilima, kao i na njihovo transponovanje u savremeni kontekst, a narednog dana, na drugoj radionici, održala je predavanje na temu motiva staparskih ćilima.
Posle radionica, profesori Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd održali su praktični deo radionica s njihovim studentima, đacima Škole za dizajn „Bogdan Šuput“ iz Novog Sada, kao i drugim učesnicima radionica, na temu: „Tehniike transponovanja i kreiranja jednostavnih dezena inspirisanih tradicionalnim motivima“.
Radionice su organizovali članovi projektnog tima iz Fonda za evropske poslove i razvoj AP Vojvodine, u okviru pilot-projekta pod nazivom „Ponovno otkrivanje starih uzoraka tepiha uključujući lokalnu omladinu i profesionalce kako bi ih ponovo predstavili posredstvom novih proizvoda“.
Oblast intervencije projekta COMMHERITOUR je socioekonomski razvoj kroz kulturno nasleđe, kulturu i turizam, dok je opšti cilj projekta unapređenje promocije kulturnog nasleđa na području Dunavskog regiona u oblastima koje se bore s izazovima u vezi s održivošću i nedovoljnim korišćenjem svojih potencijala za rast.
Ukupna vrednost projekta iznosi 2.143.192,60 evra, od čega je vrednost donacije 1.714.554,08 evra.