Održan projektni sastanak u okviru projekta „COMMHERITOUR“ u Budimpešti

U okviru projekta „Modeli zasnovani na zajednici za održivu valorizaciju zanatstva u oblasti kulturnog nasleđa u cilju unapređenja privredne i turističke performanse udaljenih područja Dunavskog regiona – COMMHERITOUR“, od 12. do 15. maja 2025. godine, održan je projektni sastanak u Budimpešti (Mađarska).

Sastanku su prisustvovali članovi projektnog tima iz partnerskih organizacija -Opštine Jasberenj iz Mađarske (vodeći partner na projektu), zatim sa Univerziteta Metropolitan (Mađarska), Univerziteta u Ljubljani (Slovenija), iz Regionalne razvojne agencije Južne Bohemije (Češka Republika), Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona/županije (Bosna i Hercegovina),  Lokalne akcijske grupe Središnja Istra (Hrvatska), Instituta za socijalne inovacije (Češka Republika), Saveta okruga Sibiju (Rumunija), Fonda za evropske poslove i razvoj APV (Srbija), Javnog zavoda za kulturu Kamnik (Slovenija), Regionalne razvojne agencije za Bjelašicu, Komove i Prokletije (Crna Gora) i Rukotvorine d.o.o. (Bosna i Hercegovina).

Treći po redu projektni sastanak održan je u Budimpešti. Skup je otvorio vodeći partner, opština Jasberenj zajedno s Metu univerzitetom iz Budimpešte. Potom su predstavljene aktivnosti na kojima se trenutno radi, kao i razvoj projektnih aktivnosti koje su realizovane u prethodnom periodu. Fond je predstavio pilot aktivnost na kojoj trenutno radi, kao predstavnik SO1 (Specific objective 1). U nastavku dana, razgovarano je o finansijskim i administrativnim pitanjima, o medijskoj diseminaciji projekta, kao i o primeru uspešnog projekta koji je realizovao Nacionalni univerzitet za nauku i tehnologiju Politehnika iz Bukurešta.

Drugi dan je bio posvećen tematskom radu u Kući kulturnog nasleđa u Budimpešti.  Obrađene su dodatne teme u vezi sa planom i programom radionice, predstavljeno je iskustvo partnera iz Mađarske u pogledu institucionalne podrške i sistema za razvoj radionica za rukotvorine i kulturno nasleđe.U nastavku dana je razgovarano o metodologiji za Lokalni akcioni plan, te je potom održana radionica rukotvorina.

Treći dan su partneri posetili Nacionalni muzej za restauraciju i pohađali radionicu restauracije drvenih i tekstilnih predmeta. U nastavku dana partneri su posetili Etnografski muzej gde je kustos predstavio postavku muzeja. Na kraju dana, partneri su sumirali aktivnosti koje su do sada urađene, napravili plan daljih koraka u radu.

Tokom ova četiri dana, predstavnici partnerskih institucija imali su priliku da se bolje umreže, upoznaju i razmene iskustva, razgovaralo se i o aktivnostima u predstojećem periodu, kao i o planu za budućnost. Razmatrani su i različiti izazovi s kojima se projektni partneri susreću, a zajednički je zaključeno da aktivnosti teku u skladu s definisanim planom aktivnosti.

Oblast intervencije projekta COMMHERITOUR je socio-ekonomski razvoj kroz kulturno nasleđe, kulturu i turizam, dok je opšti cilj projekta unapređenje promocije kulturnog nasleđa na području Dunavskog regiona u oblastima koje se bore sa izazovima u vezi sa održivošću i nedovoljnim korišćenjem svojih potencijala za rast.

Ukupna vrednost projekta iznosi 2.143.192,60 evra, od čega je vrednost donacije 1.714.554,08 evra.