Održana Otvarajuća konferencija projekta STOP FIRES
Otvarajuća konferencija projekta STOP FIRES održana je 11. decembra 2024. godine u Kečkemetu u organizaciji KEFAG-a d.o.o za šumarstvo i drvnu industriju iz Kiškunšaga.
Otvarajuća konferencija bila je prilika za predstavljanje plana aktivnosti projekta i inovativnih metoda za prevenciju i monitoring šumskih požara. Učesnici su upoznati s naprednim strategijama i tehnologijama koje mogu doprineti boljem reagovanju u kriznim situacijama, kao i s rešenjima za rano upozoravanje na potencijalne rizike. Doprinos celokupnoj konferenciji dali su i stručnjaci i predstavnici ključnih institucija, predstavljajući u svojim prezentacijama širok spektar tema u vezi s modernim pristupom u prevenciji požara, naprednim tehnologijama za monitoring i specifičnim primerima dobre prakse iz prethodno realizovanih projekata.
Projekat STOP FIRES – Jačanje organizacija u zaštiti od požara (broj projekta HUSRB/23R/11/086) realizuje se u okviru programa Interreg VI-A IPA Mađarska-Srbija i okuplja partnere iz Srbije (JP „Vojvodinašume“, Fond za evropske poslove i razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine i Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije, Sektor za vanredne situacije) i Mađarske (KEFAG d.o.o za šumarstvo i drvnu industriju iz Kiškunšaga), s ciljem povećanja otpornosti životne sredine na klimatske promene i unapređenja prevencije rizika kroz efikasnije upravljanje požarima i bolju pripremljenost za vanredne situacije.
Projekat STOP FIRES potvrđuje spremnost svih partnerskih organizacija da zajednički rade na izgradnji otpornijih zajednica, primeni savremenih metoda i kreiranju održivih rešenja za upravljanje požarima i reagovanje u vanrednim situacijama.
Implementacija projekta počela je 1. jula 2024. godine i trajaće 24 meseca, do 30. juna 2026. godine. Ukupan budžet projekta iznosi 1.635.275,68 evra, od čega je 1.389.984,32 evra obezbeđeno iz sredstava Evropske unije.
Program Interreg VI -A IPA Mađarska-Srbija sprovodi se unutar finansijskog okvira Evropske unije 2021-2027, u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). Na osnovu „podeljenog sistema upravljanja“ zemalja učesnica, Program finansira i podržava projekte saradnje organizacija koje se nalaze u programskom području (u Mađarskoj: Županiju Čongrad-Čanad i Županiju Bač-Kiškun. a u Srbiji: Zapadnobački, Severnobački, Južnobački, Severnobanatski, Srednjobanatski, Južnobanatski i Sremski okrug). Program doprinosi razvoju stabilnog regiona i opštem kvalitetu života u pograničnom regionu, a takođe pospešuje ekonomsku saradnju organizacija iz dve zemlje i neguje zajednički identitet i kulturno-istorijsko nasleđe pograničnog regiona, doprinoseći njegovoj ekološkoj održivosti i bezbednosti. Za više informacija posetite: www.hungary-serbia.eu