Радионица о валоризацији културног наслеђа одржана у оквиру пројекта COMMHERITOUR
У организацији Фонда за европске послове и развој АП Војводине, у Новом Саду, у простору Научно-технолошког парка, 22. априла одржана је веома посећена радионица за елаборацију препорука за политике о валоризацији културног наслеђа у оквиру пројекта „Модели засновани на заједници за одрживу валоризацију занатства у области културног наслеђа у циљу унапређења привредне и туристичке перформансе удаљених подручја Дунавског региона – COMMHERITOUR”.
На радионици су се обратили председник Скупштине Аутономне Покрајине
Војводине Балинт Јухас и директор Фонда за европске послове и развој
Аутономне Покрајине Војводине Огњен Допуђ.
Председник Јухас је, између осталог, навео да „ми у Војводини често заборављамо једну кључну развојну чињеницу: оно што смо наследили није терет прошлости — већ неискоришћена економска шанса. Војводина је данас снажан и стабилан регион. Учествујемо са око четвртином у укупном БДП-у Србије. У Србији је евидентирано више од 50 елемената нематеријалног културног наслеђа, а значајан део тог богатства живи управо овде — у нашим селима, у радионицама, у знањима и вештинама које се преносе генерацијама. То наслеђе није само део идентитета. Оно је развојни ресурс.
Али морамо бити искрени: тај ресурс још увек не користимо довољно. Проблем није у томе што немамо вредност — већ у томе што је не повезујемо, не нудимо тржишту и не преносимо новим генерацијама. Другим речима: имамо потенцијал, али га још нисмо претворили у развој. Управо ту долазимо до суштине данашњег сусрета. Пројекат COMMHERITOUR је важан јер не доноси само идеју — доноси модел. Модел који повезује знање и тржиште. Модел који занат претвара у производ, а наслеђе у економску вредност”, рекао је председник Скупштине.
Директор Допуђ је подсетио да је немерљива вредност овог пројекта сарадња струке и младих покољења, јер кроз заједништво, размену знања, спој ретро и модерног, можемо дотаћи све генерације.
Ова радионица је за циљ имала представљање кључних налаза и закључака пројекта, као и структурирану разраду конкретних препорука за унапређење јавних политика у областима туризма, културе, заната и локалног економског развоја. Посебан фокус стављен је на одрживу валоризацију недовољно искориштрног културног и занатског наслеђа у руралним и периферним подручјима, а све у функцији јачања његове улоге у локалном економском развоју и унапређењу квалитета живота локалних заједница. Радионица је окупила релевантне доносиоце одлука, као и представнике јавног, стручног и цивилног сектора, са циљем размене знања, идентификације кључних изазова и дефинисања конкретних препорука за унапређење постоједих политика и пракси. Присутни су били представници Музеја Војводине, Привредне коморе Војводине, ПС за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, ПС за привреду и туризам, Туристичке организације Новог Сада, Градског музеја у Сомбору, Привредне коморе Сомбор, Регионалне Привредне коморе Суботица, уз остале.









