IPARD III
Ukupan budžet programa iznosi 378 miliona evra. Finasijski doprinos Evropske unije iznosi 288 miliona evra.
TRAJANjE PROGRAMA: 2021-2027.
INTERNET STRANICA PROGRAMA: Internet adresa: https://agriculture.ec.europa.eu/international/international-cooperation/enlargement/pre-accession-assistance/overview_en
Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) predstavlja pomoć državama potencijalnim kandidatima za članstvo u Evropskoj uniji i državama u statusu kandidata za članstvo da proces stabilizacije i pridruživanja sprovedu u skladu sa njihovim specifičnostima. Prioritetna oblast iz ovog programa je: poljoprivreda i ruralni razvoj. Program je namenjen zemljama kandidatima sa ciljem pripreme za implementaciju i upravljanje Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU (eng.Common Agricultural Policy). Odlukom Evropske komisije broj S(2022)1537 od 09. marta 2022. godine usvojen je IPARD III program Republike Srbije za period 2021 – 2027. godine.
Mogućnosti finansiranja IPARD III programa će doprineti dostizanju tematskog prioriteta: „doprinos sigurnosti i bezbednosti snabdevanja hranom i održavanju raznovrsnih i održivih poljoprivrednih sistema u živopisnim ruralnim zajednicama i na selu“.
IPARD III program će doprineti i dostizanju sledećih ciljeva:
- Povećanje konkurentnosti poljoprivredno-prehrambenog sektora, poboljšanje efikasnosti i održivosti proizvodnje na poljoprivrednim gazdinstvima, što će omogućiti bolji odgovor na zahteve društva za bezbednom, održivom i hranom visoke nutritivne vrednosti;
- Stimulisanje razvoja poslovanja, rasta i zapošljavanja u ruralnim područjima, poboljšanje položaja poljoprivrednih proizvođača u lancu vrednosti i privlačenje mladih u poljoprivredu;
- Doprinos ublažavanju klimatskih promena i podsticanje održivog upravljanja prirodnim resursima;
- Unapređenje razvoja zajednice i društvenog kapitala u ruralnim područjima;
- Izgradnja moderne, efikasne i transparentne javne uprave za poljoprivredu i ruralni razvoj.
Ciljevi bi trebalo da budu ostvareni razvojem ljudskog i fizičkog kapitala, povećanjem bezbednosti hrane i sposobnosti poljoprivredno-prehrambenog sektora da se nosi sa pritiskom konkurencije, kao i progresivnim usklađivanjem sektora sa standardima EU, posebno onima koji se tiču higijene i životne sredine, vodeći računa o uravnoteženom teritorijalnom razvoju ruralnih područja.
Od ponuđenih 13 mera koje je Evropska komisija stavila na raspolaganje zemljama kandidatima za članstvo u EU, Republika Srbija se odlučila da sprovede sedam mera u okviru IPARD III programa. Sa četiri mere su se korisnici već dobro upoznali u toku sprovođenja IPARD II programskog ciklusa:
Mera 1 – Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava – značajnom podrškom investicijama u materijalna sredstva i tehnička poboljšanja (izgradnja objekata i nabavka poljoprivredne mehanizacije) jačanjem položaja poljoprivrednika u prehrambenom lancu i pružanjem podrške mladim poljoprivrednicima povećava se efikasnost, konkurentnost i održivost poljoprivredne proizvodnje u poljoprivredno-prehrambenom sektoru.
Mera 3 – Investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva: kroz podršku investicijama u modernizaciju prerađivačkih kapaciteta u skladu sa relevantnim standardima EU, povećava konkurentnost efikasnost i održivost prehrambene industrije, pružajući bolji odgovor prehrambenog sektora na društvene zahteve za zdravom hranom, uključujući hranu koja je bezbedna, visoke nutritivne vrednosti i održiva.
Mera 7 – Diversifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja: ima za cilj povećanje stepena razvoja ekonomskih aktivnosti u ruralnim područjima, kroz diversifikaciju poljoprivrednih aktivnosti, osnivanje malih preduzeća i otvaranje radnih mesta u ruralnim područjima.
Mera 9 – Tehnička pomoć: mera podržava tehničku pomoć i troškove u vezi sa sprovođenjem IPARD programa. Cilj ove mere jeste da pomogne u sprovođenju i nadzoru programa, kao i u njegovoj eventualnoj izmeni.
Mere su proširene na nove sektore, kao što su sektor ribarstva, sektor za preradu žitarica i industrijskog bilja, a uz podršku ruralnom turizmu uvedeni su i sektori direktne prodaje poljoprivrednih i lokalnih proizvoda i sektor usluga u ruralnim područjima. U pripremi su i tri nove mere:
Mera 4 – Agro-ekološko-klimatska mera i organska proizvodnja pruža doprinos održivom upravljanju prirodnim resursima i prilagođavanju klimatskim promenama i njihovom ublažavanju primenom metoda poljoprivredne proizvodnje koje su u skladu sa zaštitom i poboljšanjem životne sredine, prirodnih resursa, uključujući vodu, vazduh, zemljište, biodiverzitet, pejzaž i njegove karakteristike, koje prevazilaze relevantne obavezne standarde.
Mera 5 – Sprovođenje lokalnih strategija ruralnog razvoja – LEADER pristup – kroz angažovanje većeg broja privatnih i javnih partnera iz različitih sektora i vrednovanjem resursa na lokalnom nivou u skladu sa LEADER pristupom, unapređuje se razvoj zajednice, povećava socijalni kapital i doprinosi se unapređenju ekonomskih, socijalnih, kulturnih i ekoloških aspekata na lokalnom području.
Mera 6 – Investicije u ruralnu javnu infrastrukturu – kroz razvoj fizičke infrastrukture u Republici Srbiji i olakšavanje razvoja, rasta i zapošljavanja u zajednici u ruralnim područjima mera pruža podršku ekonomskom, socijalnom i teritorijalnom razvoju, koji vodi pametnom, održivom i inkluzivnom rastu.
/
Albanija, Crna Gora, Severna Makedonija, Srbija i Turska.
Registrovana poljoprivredna gazdinstva iz sektora obuhvaćenih pojedinačnom merom.
/
Uprava za agrarna plaćanja
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Bulevar Mihajla Pupina 113 a, 11070 Beograd
IPARD
Telefon: +381 11 31 07 013
E-mail: ipard.info@minpolj.gov.rs
Veb adresa: https://uap.gov.rs/ipard-iii-podrska-ruralnom-razvoju/
Sva relevantna dokumenta možete pronaći na internet stranici: https://uap.gov.rs/ipard-iii-podrska-ruralnom-razvoju/