Održana dvodnevna terenska pokazna vatrogasna vežba u okviru projekta „Jačanje organizacija u zaštiti od požara (STOP FIRES)“

U okviru projekta „Jačanje organizacija u zaštiti od požara (STOP FIRES)“, dana 22. i 23. maja 2025. godine u Mađarskoj, održana je dvodnevna pokazna vatrogasna vežba u cilju jačanja prekogranične saradnje radi sprečavanja i efikasnijeg upravljanja šumskim i vegetacijskim požarima. Ovaj događaj imao je fokus na upravljanje rastućim rizikom od požara usled klimatskih promena, razvoj preventivnih mera i obezbeđivanje brzog i koordinisanog odgovora na požare.

U vežbi su učestvovali pripadnici Vatrogasne službe Kiškunhalaš, KEFAG privatnog društva sa ograničenom odgovornošću za šumarstvo i drvnu industriju Kiškunšaga, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, Sektora za vanredne situacije, dobrovoljnih vatrogasnih društava Srbije, JP „Vojvodinašume“ Petrovaradin i predstavnici Fonda za evropske poslove i razvoj AP Vojvodine.

Prvog dana vežba je obuhvatila vežbu vožnje i navigacije na terenu, s ciljem obučavanja osoblja za upravljanje vanrednim situacijama kako da samostalno dođu do lokalnih požara označenih na mapi, bez prethodnog poznavanja lokalnih uslova. Drugog dana, učesnici su posetili rezervoar za vodu za gašenje požara u šumi na području Harkaketenj i u okviru terenske demonstracije saznali su kako se prave protivpožarne pruge i gase šumski požari.

U okviru dvodnevne posete, predstavljen je i primer dobre prakse – projekat sproveden u okviru EU programa „LIFE”, kao i vizitorski centar Aranjmonoštor.

Projekat „Jačanje organizacija u zaštiti od požara (STOP FIRES)“, u okviru programa Intereg VI-A IPA Mađarska-Srbija, zajednički su izradili i sprovode JP „Vojvodinašume“ Petrovaradin, KEFAG privatno društvo sa ograničenom odgovornošću za šumarstvo i drvnu industriju Kiškunšaga, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije, Sektor za vanredne situacije i Fond za evropske poslove i razvoj  AP Vojvodine.

Cilj projekta STOP FIRES je da se zajedničkim znanjem i praksom zaštitimo od posledica klimatskih promena, posebno sve većeg rizika od požara – u interesu zaštite prirode i bezbednosti. Projekat doprinosi zaštiti prirodnih staništa i bezbednosti lokalnih zajednica na duži rok – trenutna praksa takođe pokazuje da prevencija i saradnja igraju ključnu ulogu u rešavanju budućih izazova.