Održan drugi set radionica u okviru projekta COMMHERITOUR u Novom Sadu
U okviru projekta „Modeli zasnovani na zajednici za održivu valorizaciju zanatstva u oblasti kulturnog nasleđa, u cilju unapređenja privredne i turističke performanse udaljenih područja Dunavskog regiona – COMMHERITOUR“, od 26. do 27. septembra 2024. godine, održane su još dve radionice. Na radionici održanoj 26. septembra učesnici su imali prilike da se informišu sadržaju dokumenta, nastalog kao rezultat radionica u julu ove godine, u kojem je predstavljen značaj valorizacije i kriterijumi valorizacije kulturnog nasleđa, predstavljeni su i stari zanati i njihova uloga u savremenom dobu, kao i o uloga zajednice u promociji starih zanata pre svega u funkciji turizma i unapređenja turističke ponude.
Na radionici koja je održana 27. septembra učesnici su se informisali o značaju promocije proizvoda kulturnog nasleđa, a predstavljen je i izveštaj koji je nastao kao rezultat radionica održanih u julu na kojima su učesnici zajedno pokušali da razviju efikasnu marketinšku strategiju u cilju promocije kulturnog nasleđa. Osim toga, bilo je reči i o važnosti očuvanja kulturnog nasleđa uz isticanje primera dobre prakse na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine.
Polaznici ovih radionica kao posebno korisno istakli umrežavanje između zanatlija i omladinskih radnika, muzeja i drugih ustanova kulture u cilju bolje valorizacije zanatstva i kulturnog nasleđa i prenošenja znanja u ovim oblastima čime bi se unapredila turistička ponuda Vojvodine, ali i značajno uvećao ekonomski efekat svih strana u ovom procesu.
Projekat COMMHERITOUR ima za cilj da maksimalno poveća doprinos zanata kulturnog nasleđa kroz proizvodnju, proizvode i usluge, u cilju većeg ekonomskog učinka (posebno kroz turizam) i u cilju kohezije lokalne i međukulturne zajednice u Dunavskom regionu, kao i da poboljša svest o zanatskom nasleđu inherentnim potencijalima rasta i poboljšanjem valorizacionih kapaciteta zajednice korišćenjem zajedničkih inkluzivnih modela i transnacionalno primenljivih inovativnih rešenja. Fond „Evropski poslovi“ AP Vojvodine je jedan od partnera na projektu.
Ukupna vrednost projekta iznosi 2.143.192,60 evra, od čega je vrednost donacije 1.714.554,08 evra.