body.elementor-page .elementor-widget-menu-anchor{margin-block-end:0} [:sr]Потписано европско партнерство КЕП и Града Краљева[:en]European partnership signed between the Office for European Affairs and the city of Kraljevo[:rs]Potpisano evropsko partnerstvo KEP i Grada Kraljeva[:] – Fond „Evropski poslovi” Autonomne pokrajine Vojvodine

[:sr]Потписано европско партнерство КЕП и Града Краљева[:en]European partnership signed between the Office for European Affairs and the city of Kraljevo[:rs]Potpisano evropsko partnerstvo KEP i Grada Kraljeva[:]

[:sr]Нови Сад/Краљево, 4. децембар

У Краљеву је данас потписан Споразум о сарадњи Канцеларије за европске послове и Града Краљева. Меморандум који су потписали Предраг Новиков, директор КЕП и Милан Самарџић, заменик градоначеника Краљева, базира се на успостављању процедура за унапређење сарадње на јачању процеса регионализације у нашој земљи, креирању европских пројеката, промоцији економских и административних капацитета у земљи, планирању, праћењу и унапређењу институционалних капацитета сагласно потребама придруживања Европској унији, усклађивању процеса образовања администрације. Посебна пажња биће усмерена на усклађивање програма, пројеката и активности у области локалног и регионалног развоја и промоцију заједничких европских вредности и идеја.

‘Канцеларија за Европске послове и Војводина настављају са помоћи локалним самоуправама као и институцијама које се баве локалним и регионалним развојем. Наса земља не може да покрене свој пуни потенцијал ако у поједним деловима земље још увек не постоји довољан административни капацитет како би се европски пројекти и извели. Само у овој години и само по питању програма прекограничне сарадње према Бриселу смо наступили са преко 250 пројектних идеја и та чињеница да су институције и грађани наше Покрајине препознали важност да се за расположива средства такмиче, представља велики успех. Ипак, у другим деловима земље није таква ситуација и још увек недостају прецизне информације о томе како, ко, када и са ким да наступи и искористи шансе Европског пута. Зато сам и данас у Краљеву и зато Војводина пружа руку сарадње ка својим локалним и регионалним партнерима у земљи’ изјавио је Предраг Новиков.

 

[:en]A Memorandum on Cooperation between the Office for European Affairs and the city of Kraljevo has been signed in Kraljevo today. The Memorandum, signed by Predrag Novikov, Director of the Office for European Affairs, and Milan Samardžić, Deputy Mayor of Kraljevo, is based on establishing procedures for the improvement of cooperation on strengthening regionalization processes in our country, creation of European projects, promotion of economic and administrative capacities in the country, planning, monitoring and building institutional capacities in compliance with the requirements for EU accession and coordination of training procedures for the administration, etc. Special attention will be paid to the harmonization of programmes, projects and activities in the area of the local and regional development and promotion of common European values and ideas.

“The Office for European Affairs and Vojvodina are continuing to provide assistance to local self-governments and institutions engaged in local and regional development. Serbia cannot initiate its full potential if some parts of the country still lack administrative capacities for the realization of European projects. With reference to cross-border cooperation programmes, we have submitted more than 250 project ideas to Brussels this year and the fact that institutions and citizens of our province have recognised the significance of applying for funds is a great success. However, the situation is different in other parts of the country, where there is still lack of specific information on how, who, when and with whom to apply and use the chances the European path offers. That is the reason why I am in Kraljevo today and why Vojvodina is offering a hand of cooperation to its local and regional partners in the country”, said Predrag Novikov.

 

[:rs]Novi Sad/Kraljevo, 4. decembar

U Kraljevu je danas potpisan Sporazum o saradnji Kancelarije za evropske poslove i Grada Kraljeva. Memorandum koji su potpisali Predrag Novikov, direktor KEP i Milan Samardžić, zamenik gradonačenika Kraljeva, bazira se na uspostavljanju procedura za unapređenje saradnje na jačanju procesa regionalizacije u našoj zemlji, kreiranju evropskih projekata, promociji ekonomskih i administrativnih kapaciteta u zemlji, planiranju, praćenju i unapređenju institucionalnih kapaciteta saglasno potrebama pridruživanja Evropskoj uniji, usklađivanju procesa obrazovanja administracije. Posebna pažnja biće usmerena na usklađivanje programa, projekata i aktivnosti u oblasti lokalnog i regionalnog razvoja i promociju zajedničkih evropskih vrednosti i ideja.

‘Kancelarija za Evropske poslove i Vojvodina nastavljaju sa pomoći lokalnim samoupravama kao i institucijama koje se bave lokalnim i regionalnim razvojem. Nasa zemlja ne može da pokrene svoj puni potencijal ako u pojednim delovima zemlje još uvek ne postoji dovoljan administrativni kapacitet kako bi se evropski projekti i izveli. Samo u ovoj godini i samo po pitanju programa prekogranične saradnje prema Briselu smo nastupili sa preko 250 projektnih ideja i ta činjenica da su institucije i građani naše Pokrajine prepoznali važnost da se za raspoloživa sredstva takmiče, predstavlja veliki uspeh. Ipak, u drugim delovima zemlje nije takva situacija i još uvek nedostaju precizne informacije o tome kako, ko, kada i sa kim da nastupi i iskoristi šanse Evropskog puta. Zato sam i danas u Kraljevu i zato Vojvodina pruža ruku saradnje ka svojim lokalnim i regionalnim partnerima u zemlji’ izjavio je Predrag Novikov.

 

[:]